Opublikowany przez: monika.g 2017-02-21 16:55:36
Autor zdjęcia/źródło: hormon stresu @ jcomp / Freepik
W czasie sytuacji stresowej w naszym organizmie wydzielana jest adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Hormony te mają za zadanie zmobilizować organizm do obrony przed szkodliwą dla niego sytuacją. Nazywane są hormonami „walcz lub uciekaj”. Wyzwalają one zwiększoną dawkę energii, dzięki której mamy siłę na uniknięcie konfliktu poprzez ucieczkę. Jednak skutki stresu, zwłaszcza długotrwałego, mogą być niekorzystne dla naszego zdrowia.
Adrenalina i noradrenalina wydzielane są jako pierwsze w chwili odczucia największego stresu. Wpływają głównie na układ krążenia podwyższając ciśnienie co powoduje zwiększenie przepływu krwi oraz poprawiają napięcie mięśni. Kortyzol wydzielany jest w czasie przedłużającego się stresu, trwającego powyżej kilkunastu minut. To właśnie ten hormon określa się jako hormon stresu i to on wytwarzany w zbyt dużej ilości jest dla nas najbardziej niebezpieczny. Jego działanie polega przede wszystkim na zwiększeniu stężenia glukozy we krwi.
Hormony stresu niekorzystnie oddziałują na organizm, gdy wytwarzana jest ich nadmierna ilość i wydzielanie ich trwa przez dłuższy czas. Zwłaszcza przedłużający się nadmierny stres jest niezwykle szkodliwy dla organizmu. Zwiększone wydzielanie adrenaliny może prowadzić do nadciśnienia i arytmii oraz podwyższenia stężenia glukozy, a także potasu w krwi. Przy zbyt dużym wydzielaniu adrenaliny po pewnym czasie zwiększa się także wydzielanie kortyzolu, który zaburza układ immunologiczny sprawiając, że organizm jest bardziej podatny na infekcje i trudniej jest się z nich wyleczyć. Kortyzol przekierowując glukozę do krwi zasila nią mięśnie, a zmniejsza jej ilość docierającą do mózgu. Z tego powodu mózg zostaje słabiej dotleniony co wpływa na obumieranie komórek nerwowych. Powoduje to osłabienie pamięci długotrwałej, koncentracji oraz procesów uczenia się. Stres prowadzi też do gromadzenia się tkanki tłuszczowej co powoduje głównie otyłość brzuszną.
Unikanie stresu, a tym samym skutków stresu, to w dzisiejszych czasach zbyt trudne zadanie. Jesteśmy na niego narażeni na co dzień, więc musimy nauczyć się z nim żyć. Warto zastosować poniższe rady:
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
olamazur 2018.05.05 01:52
Długotrwały stres (np. w pracy) może w skrajnych przypadkach doprowadzić nie tylko do depresji, ale także alzheimera. [wymoderowano] kilkukrotnie słyszałam, że podczas długotrwałego intensywnego stresu zmienia się dosłownie struktura mózgu, dlatego człowiek po jakimś czasie dosłownie inaczej reaguje na stresogenne bodźce. Wiedząc to przy przeglądaniu ostatnich ofert na pracę omijałam szerokim łukiem te w których pracodawcy wśród swoich wymogów wymieniali ODPORNOŚĆ NA STRES. Tak jakby niektórzy nie byli ludźmi a maszynami.
Sonia 2017.02.28 11:31
W okresach wzmożonego stresu wspomagam się tabletkami ziołowymi...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.